Nehéz időszakon megy keresztül a fiatalok körében hatalmas népszerűségnek örvendő TikTok az utóbbi hetekben. India már júniusban betiltotta az app használatát, azonban a legfrissebb hírek szerint Amerika is fontolgatja ugyanezt.
Egyes feltételezések szerint - például az Anonymous hackercsoport véleménye alapján - az applikáció nagy mennyiségű adatot zsebel be a felhasználókról. Ezt a kijelentést a cég vezérigazgatója cáfolta, állítása szerint a kínai kormány soha nem kért tőlük adatokat, és nem is teljesítenének egy ilyen kérést sohasem.
Egy biztos, a kínai és indiai politikailag feszült helyzet nem jött jól a ByteDance tulajdonához tartozó TikToknak. Az indiai kormány 58 másik applikációval (pl. Alibaba, Wechat) együtt betiltotta az országban a platform használatát. Ez azonban hatalmas érvágás a vállalatnak, hiszen India a cég egyik legnagyobb piaca. Becslések szerint ez kb. 6 milliárd dolláros bevételkiesést jelent. Ráadásul egy indiai adatközpont megépítését nemrég jelentették be a vezetők. Érdekesség azonban, hogy az app nem elérhető Kínában és jelenlegi adatközpontjait sem ott üzemelteti.
A versenytársak viszont örülhetnek a kialakult helyzetnek. A Roposo - amely, az egyik népszerű indiai videómegosztó - például 22 millió új felhasználót szerzett a TikTok kitiltását követő két nap során.
A legújabb hírek szerint Amerikában is rezeg a léc, ami az alkalmazás jövőjét illeti. Az amerikai vezetőség egyre bizalmatlanabb a kínai technológiai cégekkel szemben, fontolóra vették már a Huawei és a ZTE kitiltását is a közösségi platformok mellett. Feltételezéseik szerint a kínai kormány befolyása túlságosan nagy az appok felett, beleértve a magán jellegű adatokhoz való hozzáférést.
Két hatalmas piac elvesztése keresztbe húzhatja a TikTok számításait és terveit, kíváncsian várjuk mi lesz az app sorsa a közeljövőben.