Az ESG az Environmental, Social és Governance, azaz: környezeti, társadalmi és irányítási angol szavak rövidítése. Arra a három kulcstényezőre utal, amikor egy vállalkozásba, vagy vállalatba történő befektetés fenntarthatóságát és etikai hatását mérik. A legtöbb társadalmilag felelős befektető ESG-kritériumok alapján ellenőrzi a vállalatokat a befektetések szűkítésére.
A tőkepiacokon használt általános kifejezés, amelyet a befektetők gyakran használnak vállalatok viselkedésének értékelésére, valamint jövőbeni pénzügyi teljesítményük meghatározására.
Az ESG-tényezőket magában foglaló befektetési alapok száma az évtized eleje óta gyorsan növekszik, és várhatóan a következő évtizedben is jelentősen emelkedni fog.
Az ESG három központi tényezője
Környezetvédelmi kritériumok, amelyek azt vizsgálják, hogy egy vállalkozás hogyan teljesít a természeti környezetük gondozójaként, a következőkre összpontosítva:
- Környezetszennyezés,
- Erőforrások kimerülése,
- Üvegházhatású gázok kibocsátása,
- Erdőirtás,
- Klímaváltozás.
Társadalmi kritériumok, amelyek azt vizsgálják, hogy a vállalat hogyan bánik az emberekkel, és a következőkre koncentrál:
- Munkavállalói kapcsolatok és sokszínűség,
- Munkakörülmények, beleértve a gyermekmunkát és a rabszolgaságot,
- Helyi közösségek: kifejezetten olyan projektek vagy intézmények finanszírozására törekszik, amelyek a szegény és rosszul ellátott közösségeket szolgálják világszerte,
- Egészség és biztonság,
- Konfliktus.
Irányítási kritériumok, amelyek egy vállalat irányítását vizsgálják, és a következőkre összpontosít:
- Adóstratégia,
- Vezetői díjazás,
- Adományok és politikai lobbi,
- Korrupció és vesztegetés.
A szakértők azt mondják, hogy az ESG-kritériumok megfelelő halmaza szubjektív - ez attól függ, hogy kinek mi a prioritása -, ezért a befektetőknek kell elvégezni a kutatást, ha valóban olyan befektetéseket szeretne keresni, amelyek pontosan megfelelnek saját értékeinek.
Ti foglalkoztatok már ESG mutatók elemzésével, kutatásával?